Sorting
Source
Katalog księbozbioru
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Proza
(1)
Publikacje naukowe
(1)
Status
available
(3)
Branch
Wypożyczalnia
(3)
Author
Bartosik Margarita
(1)
Cieślak Ewa (1954- )
(1)
Czudakowa Marietta (1937- )
(1)
Iwaszkiewicz Anna (1955-2008)
(1)
Iwaszkiewicz Jarosław (1894-1980)
(1)
Mugerli Anja (1984- )
(1)
Mugerli Anja (1984- ) Amatorka jabłek
(1)
Mugerli Anja (1984- ) Czerwony kur
(1)
Mugerli Anja (1984- ) Jezioro
(1)
Mugerli Anja (1984- ) Pszczela rodzina
(1)
Mugerli Anja (1984- ) Zapusty
(1)
Mugerli Anja (1984- ). Buty
(1)
Mugerli Anja (1984- ). Pirta
(1)
Pomorska Joanna (1953- )
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
Time Period of Creation
1901-2000
(2)
1945-1989
(2)
2001-
(2)
1939-1945
(1)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Audience Group
Dorośli
(2)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Literatura słoweńska
(1)
Subject
Bułhakow, Michaił (1891-1940)
(1)
Iwaszkiewicz, Anna (1955-2008)
(1)
Iwaszkiewicz, Jarosław (1894-1980)
(1)
Listy
(1)
Literatura polska
(1)
Obyczaje i zwyczaje
(1)
Pisarze polscy
(1)
Pisarze rosyjscy
(1)
Relacje międzyludzkie
(1)
Rodzina
(1)
Tłumacze
(1)
Subject: time
1901-2000
(2)
1801-1900
(1)
1939-1945
(1)
1945-1989
(1)
Subject: place
Polska
(1)
Słowenia
(1)
Genre/Form
Biografia
(1)
Edycja krytyczna
(1)
Listy
(1)
Opowiadania i nowele
(1)
Wydawnictwo źródłowe
(1)
Domain
Historia
(2)
Literaturoznawstwo
(2)
3 results Filter
Book
In basket
(Sedno Literatura)
Tom zawiera 162 listy Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów z lat 1944–1950 i obejmuje całą zachowaną korespondencję z tego okresu. Pierwszy powojenny tom jest kontynuacją edycji listów z lat 1922–1939. Tom został przygotowany do druku przez znakomitą znawczynię epistolografii Iwaszkiewiczów – Ewę Cieślak, edytorkę korespondencji międzywojennej. Lata wojny Iwaszkiewiczowie spędzili na Stawisku, dopiero w jej końcowych miesiącach i zaraz po zakończeniu działań wojennych powrócili do tradycji stałego pisania do siebie w czasie wyjazdów związanych z zawodowymi i rodzinnymi obowiązkami. Ten tom jest pierwszym z planowanej do wydania pełnej korespondencji z lat 1944–1979, dokumentującej życie rodzinne, domowe, artystyczne i literackie jednego z najlepszych polskich pisarzy XX wieku, aktywnego społecznie w Polsce i zaangażowanego w różne przedsięwzięcia europejskie. Listy pokazują uczucia łączące Iwaszkiewiczów i charakter ich związku, który trwał 57 lat. Portretują nie tylko Jarosława, ale i Annę, osobę uzdolnioną artystycznie i literacko, a jednocześnie konkretną, praktyczną, zajmującą się tłumaczeniami literackimi, domem i gospodarstwem. Wątki ukazujące aktywny udział Jarosława Iwaszkiewicza w powojennym życiu literackim i społecznym Polski, z narzuconym jej ustrojem politycznym, ujawniają konteksty ważne dla zrozumienia nastrojów i procesów społecznych tego czasu, a także pomagają lepiej poznać i rozumieć twórczość Iwaszkiewicza. Jak napisała prof. Grażyna Borkowska: „Już dla samej historii małżeńskiej, okraszonej tysiącem drobiazgów z życia wziętych, korespondencja ta jest warta publikacji”. W „Listach” pojawia się cała plejada pisarzy, muzyków i działaczy – z kraju, emigracji i z zagranicy, bliższych i dalszych znajomych obojga Iwaszkiewiczów – aktywnych w różnych sferach krajowego i międzynarodowego życia artystyczno-literackiego. Znaczna część korespondencji dotyczy też podróży obojga małżonków. W korespondencji nie dokonano żadnych skrótów. Publikacja jest opatrzona licznymi przypisami, ułatwiającymi zrozumienie intencji autorów, kontekstów towarzyskich, rodzinnych, politycznych czy literackich oraz przybliżającymi pewne wydarzenia kulturalne i polityczne, a także dyskusje literackie.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 82-4/-9 (1 egz.)
Book
In basket
Tom "Pszczela rodzina" słoweńskiej pisarki Anji Mugerli, nagrodzony Europejską Nagrodą Literacką za rok 2021, składa się z siedmiu opowiadań. We wszystkich pojawiają się słoweńskie zwyczaje i tradycje lub mityczne stwory, lecz jest to jedynie pretekst do analizy wzajemnych interakcji międzyludzkich, zwłaszcza relacji rodzinnych. Autorka przedstawia więc we wszystkich opowiadaniach różne rodziny z różnymi problemami, a ich bohaterowie stają twarzą w twarz nie tylko ze swoimi największymi pragnieniami, ale też lękami i demonami. Anja Mugerli z językową wirtuozerią zaciera podział między tym, co rzeczywiste, i tym, co fikcyjne, a w magicznym połączeniu wyobrażonego i realnego rodzi się niezwykły obraz prawdziwej natury człowieka. Przekraczając kulturowe, polityczne i geograficzne granice, autorka wprowadza czytelnika w świat, którego on w istocie nie zna, choć w nim żyje. 1893
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 821-3 (1 egz.)
Book
In basket
Biografia Michaiła Bułhakowa, jednego z najpopularniejszych pisarzy w Polsce, powstała i została wydana jeszcze w ZSRR (1988 r.). Pokazuje życie i twórczość bohatera przez wnikliwie analizowane dokumenty archiwalne, jego utwory oraz obszerne relacje osób (rodzina, najbliżsi, przyjaciele), które go jeszcze pamiętały. Niezwykłość tej biografii wynika zarówno z nieprzeciętnej osobowości jak i nadzwyczajnych okoliczności, w jakich przyszło pisarzowi żyć i tworzyć. Z wykształcenia lekarz, z powołania dziennikarz i kronikarz wojny domowej i pierwszych lat nowego państwa, autor opowiadań i sztuk teatralnych od razu stał się jednym z najgłośniejszych pisarzy młodej literatury radzieckiej. Im więcej pisał, tym mniej znajdowano w jego dziełach radzieckiego wkładu i tym trudniejszy stawał się jego twórczy i ludzki los. Marietta Czudakowa opowiada o rodzinie bohatera, jego dzieciństwie, studiach medycznych, pracy lekarza, której początek przypadł na lata I wojny światowej a następnie czas rewolucji w Rosji. Pokazuje drogę twórczą, od pierwszych prób dziennikarskich i pisarskich po pracę w teatrze i dla teatru oraz otoczony legendę czas pracy nad dziełem, które przyniosło mu pośmiertną sławę w Rosji i na świecie - powieścią Mistrz i Małgorzata, opublikowaną bez cięć cenzury dopiero po upadku Związku Radzieckiego. Była wielokrotnie ekranizowana i adaptowana dla teatru, w Polsce doczekała się kilku tłumaczeń. Miłośnik twórczości Bułhakowa i jednocześnie uważny czytelnik jego licznie wydawanych w Polsce biografii rodzimych i przełożonych z języków obcych - dostrzeże, jak wiele w nich zapożyczeń i nawiązań do pierwszej tak udokumentowanej i obszernej pracy Marietty Czudakowej. To klasyczne już dzieło staje się dostępne także dla czytelnika polskiego.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 929 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again